В сряда, 4 май 2022 г., се проведе срещата под надслов „Подкрепа на климатоустойчивото земеделие чрез иновативни мрежови инструменти“, като част от европейския проект „AGREEN Трансграничен алианс за климатоустойчиво и зелено земеделие в Черноморския басейн“ в Научния център и технологичен музей Noesis. Срещата, организирана от Anatoliki S.A. Организацията за местно развитие в сътрудничество със Земеделската кооперация на Василика, беше посрещната с успех.
Откриващите речи на срещата бяха направени от Танасис Саракинос, от името на кмета на Община Терми и Яковос Сариянис, генерален директор на Анатолики. S.A.
Основната цел на срещата беше да се представят иновативните мрежови инструменти за подкрепа на климатично интелигентно земеделие и неговите продукти. Изказванията на лекторите бяха насочени към тази посока.
Анастасия Ризопулу, специалист по агрономия, служители на Anatoliki S.A., представиха проекта AGREEN, включително кратък анализ на проблемите, базирани на изменението на климата, които са свързани със селското стопанство. Тя също така се позова на онлайн платформата, която беше разработена по време на проекта, нейните инструменти, текущите програми за обучение и следващите стъпки.
Аристотелис Тагаракис, д-р – изследовател в Изследователския център CERTH, взе щанд, представяйки текущите изследователски проекти за прецизно земеделие и начините, по които разработващите иновативни инструменти помагат за справяне и адаптиране към изменението на климата.
Речта му беше последвана от Танасис Патенидис, д-р, и Нотис Аргириу, д-р и член-сътрудник на борда на директорите на CERTH, които представиха Центъра за цифрови иновации в селскостопанския и хранителен сектор и веригата на стойността на ориза, пилотно действие на префектурата на Централна Македония като част от програмата INTERREG EUROPE RUMORE.
Лексторите направиха препратка към платформата за проследяване на ориз чрез блокчейн технологията, която трябва да започне да работи скоро, готова за използване от производителите на ориз в района на Чаластра. След сканиране на QR код потребителят ще разполага с цялата налична информация за продукта, известен още като ориз, от който се интересува (производство, съхранение, опаковане, търговия).
Първата част от срещата приключи след сесия за въпроси и отговори.
Във втората част Теодорос Пападопулос, ръководител на Централния пазар на плодове и зеленчуци в Солун, представи действията на пазара, предприети срещу разхищаването на хранителни продукти (плодове и зеленчуци), което води до намаляване на органичните отпадъци, като спомена разработената цифрова платформа, която позволява на заинтересованите страни като напр. благотворителни сдружения за събиране на допълнителни непродадени количества хранителни продукти за по-нататъшна употреба.
Следващата реч, изнесена от Вики Кристалиду, доктор по агрономия и специалист по животните, персонал на American Farm School, беше за дейността на Училището около ИТ технологиите като инструмент за изчисляване на отпечатъка в агрохранителния сектор, т.е. дейността INOFA – Интернет на Хранителен съюз. В тази рамка бяха внедрени няколко технологии за цифрова трансформация в селското стопанство и животновъдството по отношение на климатично интелигентно земеделие, проследяване и изчисляване на въглеродния отпечатък.
По време на срещата фермери от село Метаксохори до град Килкис и животновъди от село Ехинос до град Ксанти се появиха онлайн, като се позоваха на опита си от участието си в мрежата INOFA и внедряването на споменатите дигитални инструменти в своите култури и добитък.
Срещата беше модерирана от Васо Пападопулу, магистър инженер-химик, директор по програмиране и устойчиво развитие в Anatoliki S.A., който също разпространи онлайн въпросник, който да бъде попълнен от всички участници. В срещата подпомага, наред с други, АНЕТ Организация за местно развитие, OECON Consultants Group, изследователи, агрономи, бизнесмени, студенти и потребители.